facebook
MiniaturyMilitariaPoligonRozrywkaNoclegiDla grupKontakt/cennik     PL RU
Mazurolandia - Mazurski Park AtrakcjiMapa MazurolandiiAktualności

Od 12 lutego do 12 marca mazurolandia jest zamknięta z powodu przerwy technicznej.
Zapraszamy po przerwie! :)

Organizujesz wyjazd grupowy? Przyjedź do Mazurolandii!

Dla grup mamy specjalną ofertę edukacyjną i rozrywkową. Nie czekaj, zobacz nasz katalog na sezon 2018 i zarezerwuj pełną przygód wycieczkę do Mazurolandii... więcejWilczy Szaniec (Wolfschanze)

W czasie II wojny światowej w całej Europie istniało kilka kwater głównych Wodza Trzeciej Rzeszy Adolfa Hitlera. Większość obiektów wojennych, tak jak Wilczy Szaniec (Die Wolfschanze), znajdowało się w oddaleniu od dużych miast, a zazwyczaj pośród lasów.

W lipcu 1940 roku Fritz Todt (twórca Organizacji Todt) otrzymał zadanie budowy tajnego obiektu w Die Görlitz (Gierłoż). Jesienią, pod pozorem budowy zakładów chemicznych "Askania", w Gierłoży rozpoczęto prace budowlane. Ostatecznie obiekt podzielono na 3 strefy. Pierwsza strefa Wilczego Szańca położona była na północ od linii kolejowej. Znajdowały się tu schrony Hitlera, Keitla, Dietricha, Bormanna oraz budowle Jodla, Göringa, wydziału personalnego wojsk lądowych, adiutantury osobistej, lekarzy oraz batalionu przybocznego.

Druga strefa Wilczego Szańca, położona na południe od szosy łączącej Kętrzyn z Węgorzewem, mieściła wydziały sztabowe sił zbrojnych Wehrmachtu oraz pomieszczenia batalionu przybocznego Hitlera. Znajdowała się tu także centrala dalekopisowa i kasyno oficerskie. Znajdowały się tutaj również obiekty należące do przedstawicielstw naczelnych dowództw marynarki wojennej, ministerstwa spraw zagranicznych oraz schron przeciwlotniczy ogólnego użytku.

Trzecia strefa Wilczego Szańca obejmowała budynki na peryferiach kwatery oraz pomieszczenia dla straży i bunkry obrony przeciwlotniczej. Straż nad urządzeniami zabezpieczającymi powierzono elitarnej "Leibstandarte" - Gwardii Przybocznej Hitlera oraz wybranym żołnierzom "Großdeutschland". Oprócz silnych baterii przeciwlotniczych w lesie trzeciej strefy zakwaterowano batalion pancerny, stanowiska moździerzy oraz trzy baterie osławionych 88-mm.

W czwartek 20 lipca 1944r. dokładnie o godzinie 12:42 Wilczym Szańcu miał miejsce słynny zamach na Hitlera. Bombę z opóźnionym zapłonem przywiózł przybyły na naradę z Berlina płk Claus hrabia Schenk von Stauffenberg. Eksplozja nie zabiła jednak Hitlera. Doznał on tylko niewielkich obrażeń i był w stanie jeszcze tego samego dnia przyjąć przybyłego z wizytą Mussoliniego. 

Wilczy Szaniec ceny biletów:
Bilet wstępu : 15 pln
Bilet ulgowy (studenci, uczniowie) : 10 pln

Parking:
Autokar : 25 pln
Bus : 15 pln
Samochód osobowy : 10 pln
Motocykl : 5 pln
Rower : bezpłatnie

Na terenie Wilczego Szańca, w dawnym budynku Gwardii Przybocznej, mieści się hotel i restauracja

Kontakt/godziny otwarcia

Mazurolandia znajduje się w Gierłoży, 1 km za Wilczym Szańcem przy drodze Kętrzyn-Węgorzewo.

Rezerwacje: mazurolandia@mazurolandia.pl tel. +48 693 616 083
Kontakt dla firm i biur podróży: edmund.kordas@mazurolandia.pl tel. +48 609 933 434


Od 12 lutego do 12 marca mazurolandia jest zamknięta z powodu przerwy technicznej.
Zapraszamy po przerwie! :)

Programy dla grup

  • Wycieczki szkolne
  • Imprezy integracyjne
  • Zielone szkoły
  • Przyjęcia urodzinowe

więcej informacji
zobacz katalog dla grup

Partnerzy

Masz ciekawy pomysł? Jesteśmy otwarci na współpracę.
skontaktuj się z nami

Facebook

Polub nas na www.facebook.com/mazurolandia.
Konkursy z nagrodami czekają!

Atrakcje Mazury

Atrakcje Giżycko
Atrakcje Mikołajki
Atrakcje Mrągowo
Atrakcje Kętrzyn
Wilczy Szaniec
Święta lipka
Wyjazdy dla szkół na mazuryNASI PARTNERZY:
                           
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2013-2015, Mazurolandia
Umieszczone zdjęcia nie mają na celu propagowania ideologii nazistowskiej - służą jedynie celom rekonstrukcyjnym i informacyjnym.